Smyki

Smyki to zajęcia dla dzieci od 1,5-3 lat. Każde spotkanie ma swój stały schemat a zmienna jest jedynie tematyka poszczególnych zajęć. Odwiedziny kota Leona to wyzwanie dla maluchów, ponieważ Leon jest ogromnym śpiochem a Smyki muszą go obudzić! Kiedy witamy się z naszym kocim przyjacielem machamy mu i śpiewamy „Dzień dobry, witamy was”. 

Leon

opowiada nam o swoich przygodach: czasem ugotuje dla nas zupę, czasem zabierze nas w podróż pociągiem. W jego domu jest dużo instrumentów, na których zawsze gramy i chętnie wszyscy razem muzykujemy. Są więc własnoręcznie robione grzechotki wypełnione grochem, ryżem czy fasolą; marakasy, klawesy i wiele, wiele innych. 

Muzykujemy wraz z piosenką lub po prostu sprawdzamy wszystkie dźwięki przy swobodnej zabawie na chuście. I tutaj właśnie przechodzimy do fragmentu zajęć, podczas którego maluchy robioną dosłownie to na co mają ochotę, oczywiście pod czujnym okiem Leona.:
Mogą chować się pod chustkami, zbierać piłki, nawiązywać pierwsze kontakty z rówieśnikami lub po prostu odpoczywać przy rozbrzmiewającej w tle muzyce.

Oprócz np. bębenków, klekotek czy kija deszczowego mamy również inne instrumenty. Nie brakuje u nas granych na żywo dźwięków pianina! Oprócz poznanego już u Bobusiów”Marszobujania”, czyli naprzemiennego chodzenia w rytm granej przez prowadzącą melodii oraz bujanie się do walca mamy tutaj elementy prostych zabaw rytmicznych, typu: ćwiczenia inhibicyjno – incytacyjne (wstrzymywanie i pobudzanie ruchu), osłuchiwanie się z melodią smutna i wesołą, czy reagowanie na proste sygnały dźwiękowe. Te wszystkie elementy ćwiczą słuch malucha oraz wyrabiają szybką reakcję na zmieniające się muzyczne polecenia.

Oprócz piosenek, które zmieniają się co zajęcia mamy zawsze powtarzający się rytuał, czyli „Smykową piosenkę”, przy której dzieci klaszczą, tupią i tańczą oraz przywitanie i pożegnanie – zawsze takie same.