Bobusie

To zajęcia skierowane dla tych najmłodszych, czyli dzieci od 4-go do 17-go miesiąca życia. Na nasze muzyczne spotkania przychodzą zarówno mamy jak i tatusiowie, babcie lub nianie i wszyscy są u nas mile widziani! Założeniem naszych zajęć jest z jednej strony abyście miło spędzili z nami czas, a z drugiej aby wspierać muzyczny rozwój Waszych dzieci.

Dlatego na warsztatach podejmujemy wszystkie możliwe aktywności muzyczne – śpiewamy, gramy, poruszamy się w rytm granej melodii, tańczymy, czy improwizujemy. Panuje u nas swobodna atmosfera po to aby każdy z Was poczuł się jak u siebie i chciał do nas wracać 🙂

Śpiew

Na zajęciach śpiewamy proste piosenki dla dzieci, dzięki czemu maluchy osłuchuja się z językiem oraz melodią. Piosenki są wprowadzane tak aby zainteresować bobasy – obrazujemy więc tekst ruchem lub wykorzystujemy najróżniejsze rekwizyty typu piłki, czy chustki.

Gramy na prostych instrumentach perkusyjnych, tańczymy lub wykonujemy odprężające masażyki na plecach niemowlaków. Co tydzień mamy jedną nową piosenkę oraz dwie z poprzednich zajęć. Powtarzalność jest ważna abyście zapamiętali utwór i śpiewali go w domu maluchom.

Najważniejszy dla dziecka jest głos mamy, bo to jego słuchało przez dziewięć miesięcy w brzuchu i to przy nim czuje się bezpiecznie. Słuch dziecka kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy zaczyna funkcjonować jak u osoby dorosłej mniej więcej około 20 tc, a ok. 24 tc wytwarza się pamięć. Jest to więc wspaniały czas aby już wtedy zacząć śpiewać maluchowi, bo usłyszane w brzuchu piosenki będą oddziaływały na niego kojąco po urodzeniu.

Instrumenty

Mamy u siebie mnóstwo najróżniejszych instrumentów perkusyjnych. Są klawesy, marakasy, grzechotki, klekotki, bębenki i wiele, wiele innych. Dzięki nim rozwija się słuch malucha oraz ćwiczy motoryka mała (jeśli już same grają). Są też wspaniałym narzędziem do wyrażania siebie, wyzwalania naturalnej ekspresji u dziecka oraz tworzenia pierwszych, prostych improwizacji.

Musimy również pamiętać, że maluchy w pierwszych miesiącach życia nim zajmą się eksplorowaniem otoczenia, wszystko wkładają do buzi, ponieważ w ten sposób poznają otaczający je świat. Wszystkie instrumenty są przez nas dezynfekowane po każdych zajęciach, jednak to rodzic decyduje na ile pozwoli dziecku.

Oprócz instrumentów perkusyjnych dostępnych dla każdego uczestnika zajęć, usłyszycie u nas również na żywo dźwięki pianina, o czym więcej przeczytacie poniżej.

Marszobujanie

To fragmnent zajęć, podczas którego poruszajmy się w rytm granej przez nas muzyki na pianinie.

Mamy więc zmienne melodie: smutne i wesołe, marszowe i walcowe (na dwa i na trzy). Dzięki temu fragmentowi maluch osłuchuje się ze zmiennym metrum, czyli uczy się rozróżniac melodie do chodzenia i do bujania się.

Natomiast słuchanie raz smutnej, raz wesołej melodii pomaga mu w nauce rozróżniania tonacji dur od moll. Zgodne poruszanie się na dwa wykształca poczucie rytmu, co przekłada się później na inne sfery życia. Natomiast bujanie się na trzy rozluźnia i uspokaja zarówno dziecko, jak i opiekuna.

Taniec i ruch

Na zajęciach nie zabraknie pomysłów do wspólnego poruszania się i tańczenia z maluchami. Zabawy wystepujące na Bobusiach możecie swobodnie przenosić na grunt domowy i cieszyć się nimi w zaciszu.

Oprócz wszystkich wymienionych korzyści płynących dla dziecka, są też rzeczy ważne dla Was. Wychodząc na zajęcia poznajecie inne mamy i rodziny. Obserwujecie inne dzieci, możecie się wymieniać doświadczeniami i przemyśleniami z rodzicami innych maluchów. Nierzadko na zajęciach można spotkać sąsiadkę z bloku obok oraz przyszłego kompana do wspólnych spacerów z maluchem. To jest czas również dla Was, który pozwala Wam na urozmaicenie codziennej rutyny.

Myślę, że warto spróbować i przyjść na lekcję próbną. Wtedy sami ocenicie, czy chcecie do nas dołączyć 🙂